PO Box 15
Beulah, MI   49617
Phone: 231-651-0957

1st Annual

Peak-to-Peak Mountain Bike Race

presented by Right Brain Brewery

2006 Race Results

PRO/SEMI-PRO/ELITE MEN
Place No.   Name                      Town              Time    Tm Dif  Tot Dif
===== ===== ========================= ================= ======= ======= =======
    1    27 Jimmi McMurray            Grand Rapids      2:10:02
    2    33 Dan Jansen                Wyoming           2:12:47    2:45    2:45
    3     1 Derek Prechtl             Empire            2:13:37    0:50    3:35
    4     2 Eric Forrester            Rockford          2:16:11    2:34    6:09
    5    32 Jeff Adamcik              Midland           2:17:22    1:11    7:20
    6    30 Terry Ritter              Berkley           2:21:24    4:02   11:22

EXPERT MEN 15-19
Place No.   Name                      Town              Time    Tm Dif  Tot Dif
===== ===== ========================= ================= ======= ======= =======

EXPERT MEN 20-29
Place No.   Name                      Town              Time    Tm Dif  Tot Dif
===== ===== ========================= ================= ======= ======= =======
    1     3 David Best                Traverse City     2:32:34

EXPERT MEN 30-39
Place No.   Name                      Town              Time    Tm Dif  Tot Dif
===== ===== ========================= ================= ======= ======= =======
    1    10 Todd Hendrickson          Ludington         2:17:01
    2    15 Matt Gaffner              Battle Creek      2:21:48    4:47    4:47
    3    11 Joseph Partridge          Grand Rapids      2:23:22    1:34    6:21
    4     8 Todd Vigland              Traverse City     2:24:45    1:23    7:44
    5     9 Jeffrey Zeller            Onekama           2:25:14    0:29    8:13
    6     4 Gordy Fitch               Traverse City     2:28:20    3:06   11:19
    7    13 Scott Howard              Traverse City     2:35:25    7:05   18:24
    8    24 Jeff Jacobi               Grand Rapids      2:37:56    2:31   20:55
    9     7 Charles Snyder            Northville        2:39:30    1:34   22:29

EXPERT MEN 40-49
Place No.   Name                      Town              Time    Tm Dif  Tot Dif
===== ===== ========================= ================= ======= ======= =======
    1    26 Dan Hofstra               Traverse City     2:12:51
    2    21 Geoff Paine               Manistee          2:25:13   12:22   12:22
    3    20 Brian Buysse              Manistee          2:26:33    1:20   13:42
    4    31 Greg Hintz                Petoskey          2:30:45    4:12   17:54
    5    25 John Ressler              Caledonia         2:32:52    2:07   20:01
    6    19 Joe Lekovish              Northville        2:44:40   11:48   31:49
    7    18 Patrick Szubielak         Cass City         2:49:09    4:29   36:18

EXPERT MEN 50+
Place No.   Name                      Town              Time    Tm Dif  Tot Dif
===== ===== ========================= ================= ======= ======= =======
    1    23 Craig Yoas                Grand Haven       2:52:50

PRO/ELITE WOMEN
Place No.   Name                      Town              Time    Tm Dif  Tot Dif
===== ===== ========================= ================= ======= ======= =======
    1    34 Kelli Emmett              C. Springs        2:10:39
    2    28 Brinn Pope                Grand Rapids      2:38:55   28:16   28:16
    3    29 Kathleen Stanley          Buckley           3:10:56   32:01 1:00:17

EXPERT WOMEN 15-34
Place No.   Name                      Town              Time    Tm Dif  Tot Dif
===== ===== ========================= ================= ======= ======= =======

EXPERT WOMEN 35+
Place No.   Name                      Town              Time    Tm Dif  Tot Dif
===== ===== ========================= ================= ======= ======= =======

SPORT MEN 15-19
Place No.   Name                      Town              Time    Tm Dif  Tot Dif
===== ===== ========================= ================= ======= ======= =======
    1   108 Gabe Braveheart           Interlochen       1:36:14
    2   107 Michael Bobian            Bear Lake         1:43:58    7:44    7:44
    3   168 Jason Sheffield           Honor             1:48:40    4:42   12:26
    4   106 Patrick Spalding          Thompsoville      2:08:01   19:21   31:47
    5   150 Zac Gilbert               Arcadia           2:08:22    0:21   32:08

SPORT MEN 20-29
Place No.   Name                      Town              Time    Tm Dif  Tot Dif
===== ===== ========================= ================= ======= ======= =======
    1   169 Alex Pina                 Empire            1:40:27
    2   113 Jason Whittaker           Traverse City     1:44:10    3:43    3:43
    3   112 Nathan St. Onge           Traverse City     1:47:46    3:36    7:19
    4   110 Shawn Davison             Grand Rapids      1:49:20    1:34    8:53
    5   151 John Battista             Boston            1:59:30   10:10   19:03
    6   162 Paul Sturtevant           Lake Ann          2:06:27    6:57   26:00
    7   109 Michael Pero              Lockport          2:19:41   13:14   39:14
    8   111 Chris Calhoun             Traverse City     2:23:42    4:01   43:15

SPORT MEN 30-39
Place No.   Name                      Town              Time    Tm Dif  Tot Dif
===== ===== ========================= ================= ======= ======= =======
    1   121 Jim Schramski             Cedar             1:41:26
    2   123 Tom Turner                Arcadia           1:42:56    1:30    1:30
    3   157 Brandon Inglehart         Petoskey          1:44:42    1:46    3:16
    4   120 Jimmy McKenna             Traverse City     1:49:43    5:01    8:17
    5   116 Matthew Rife              Alto              1:50:32    0:49    9:06
    6   115 Todd Zrimec               Traverse City     1:51:57    1:25   10:31
    7   155 Mark Alexander            Ludington         1:52:04    0:07   10:38
    8   153 Paul Mapes                Auburn            1:53:05    1:01   11:39
    9   117 Brad Lako                 Auburn Hills      1:55:15    2:10   13:49
   10   119 Robert Torres             Kingsley          1:58:36    3:21   17:10
   11   159 Mason Brown               Manistee          2:00:52    2:16   19:26
   12   170 Jason Borchert            Traverse City     2:01:49    0:57   20:23
   13   149 Edward Barker             Oakland           2:06:05    4:16   24:39
   14   122 Michael Cripe             Ypsilanti         2:07:13    1:08   25:47
   15   160 Philip York               South Lyon        2:11:48    4:35   30:22
   16   118 Todd Shorkey              Bay City          2:18:27    6:39   37:01

SPORT MEN 40-49
Place No.   Name                      Town              Time    Tm Dif  Tot Dif
===== ===== ========================= ================= ======= ======= =======
    1   125 Ron Sanborn               Traverse City     1:34:33
    2   127 William Larsen            Gladstone         1:39:05    4:32    4:32
    3   138 Kurt Childs               Glen Arbor        1:39:46    0:41    5:13
    4   131 Michael McCann            Manistee          1:40:41    0:55    6:08
    5   152 Fabrice Portes            Bloomfield Hills  1:42:34    1:53    8:01
    6   156 David Tietz               Suttons Bay       1:44:52    2:18   10:19
    7   137 Kevin Skipworth           Findlay           1:46:33    1:41   12:00
    8   164 Robert Hughes             Ada               1:48:49    2:16   14:16
    9   132 Alex Cooper               Williamsburg      1:52:10    3:21   17:37
   10   133 Dennis Bauer              Bridgeport        1:53:19    1:09   18:46
   11   135 Bill Antor                Conklin           1:53:26    0:07   18:53
   12   136 Vincent Mack              Traverse City     1:53:52    0:26   19:19
   13   139 Kevin Grochowalski        Interlochen       2:00:41    6:49   26:08
   14   124 Mark Hoch                 Kewadin           2:12:32   11:51   37:59
   15   163 Loren Newton              Traverse City     2:22:18    9:46   47:45

SPORT MEN 50+
Place No.   Name                      Town              Time    Tm Dif  Tot Dif
===== ===== ========================= ================= ======= ======= =======
    1   141 Jack Kline                Lake Ann          1:48:22
    2   154 Chuck Grzanka             Grand Rapids      1:50:51    2:29    2:29
    3   166 Michael Stimac						 Lake Ann          2:01:40   10:49   13:18
    4   140 Rick Kent                 Greenville        2:20:36   18:56   32:14

SPORT WOMEN 15-34
Place No.   Name                      Town              Time    Tm Dif  Tot Dif
===== ===== ========================= ================= ======= ======= =======

SPORT WOMEN 35+
Place No.   Name                      Town              Time    Tm Dif  Tot Dif
===== ===== ========================= ================= ======= ======= =======
    1   147 Kim Whalen                Grand Haven       1:52:37
    2   143 Debbie Kent               Greenville        2:22:10   29:33   29:33
    3   144 Holly Donaldson           Williamsburg      2:26:10    4:00   33:33
    4   148 Kim Hecksel               Grand Rapids      2:31:28    5:18   38:51
    5   146 Libby Jennings            Grand Rapids      2:32:39    1:11   40:02
    6   145 Julie Wilson              Sault Ste. Marie  2:40:03    7:24   47:26

SINGLE SPEED MEN
Place No.   Name                      Town              Time    Tm Dif  Tot Dif
===== ===== ========================= ================= ======= ======= =======
    1   102 Caleb Anderson            Gladstone         1:34:08
    2   101 Joe Kedrowski             Manistee          1:37:20    3:12    3:12
    3   161 David Hintz               Rapid City        1:38:30    1:10    4:22
    4   105 Danny Perez               Traverse City     1:45:24    6:54   11:16
    5   158 Tom Crimp                 Rockford          1:49:03    3:39   14:55
    6   167 Mark Mueller              Kewadin           1:53:41    4:38   19:33
    7   103 Chris Remy                Traverse City     1:58:55    5:14   24:47
    8   104 Kyle Endicott             Traverse City     2:07:23    8:28   33:15

SINGLE SPEED WOMEN
Place No.   Name                      Town              Time    Tm Dif  Tot Dif
===== ===== ========================= ================= ======= ======= =======

TANDEM
Place No.   Name                      Town              Time    Tm Dif  Tot Dif
===== ===== ========================= ================= ======= ======= =======
    1   142 Antrim, Todd Budek, Rich  Fife Lake         1:39:32

BEG MEN 9-14
Place No.   Name                      Town              Time    Tm Dif  Tot Dif
===== ===== ========================= ================= ======= ======= =======
    1   202 Sebastian Robinson        Fife Lake           58:36
    2   219 Benjamin Antor            Conklin           1:03:19    4:43    4:43
    3   201 Luke Hubbard              Byron Center      1:03:35    0:16    4:59

BEG MEN 15-19
Place No.   Name                      Town              Time    Tm Dif  Tot Dif
===== ===== ========================= ================= ======= ======= =======
    1   222 Kyle Brubaker             Alto                55:48

BEG MEN 20-29
Place No.   Name                      Town              Time    Tm Dif  Tot Dif
===== ===== ========================= ================= ======= ======= =======
    1   220 Joel July                 Grand Blanc         51:01
    2   204 Kevin Carter              Flushing            56:05    5:04    5:04
    3   203 Matthew Bultema           Muskegon            58:58    2:53    7:57
    4   224 Drew Banyas               Jenison           1:01:12    2:14   10:11

BEG MEN 30-39
Place No.   Name                      Town              Time    Tm Dif  Tot Dif
===== ===== ========================= ================= ======= ======= =======
    1   215 Scott Slocum              Greenville          58:38
    2   205 Dean Hubbard              Byron Center      1:01:45    3:07    3:07
    3   233 Tim Schultz               Okemos            1:06:02    4:17    7:24

BEG MEN 40-49
Place No.   Name                      Town              Time    Tm Dif  Tot Dif
===== ===== ========================= ================= ======= ======= =======
    1   209 Markus Held               Elberta             58:51
    2   226 Gary Pearce               Waterford         1:01:38    2:47    2:47
    3   221 Kevin Tims                Beulah            1:03:16    1:38    4:25
    4   207 Jim Lumsden               Rapid City        1:09:04    5:48   10:13

BEG MEN 50+
Place No.   Name                      Town              Time    Tm Dif  Tot Dif
===== ===== ========================= ================= ======= ======= =======
    1   218 James Hack                Essexville          48:13
    2   210 Marcus Cripe              Ypsilanti           51:04    2:51    2:51
    3   225 Jim Hirtreiter            Traverse City     1:18:20   27:16   30:07

BEG WOMEN 9-14
Place No.   Name                      Town              Time    Tm Dif  Tot Dif
===== ===== ========================= ================= ======= ======= =======
    1   214 Elle Bos                  Eaton Rapids      1:11:39

BEG WOMEN 15-34
Place No.   Name                      Town              Time    Tm Dif  Tot Dif
===== ===== ========================= ================= ======= ======= =======
    1   213 Karyn Forsyth             Traverse City       56:32
    2   211 Sara Green                Bellevue          1:03:06    6:34    6:34
    3   212 Joan Snaith               Traverse City     1:04:25    1:19    7:53
    4   217 Kandace Chapple           Interlochen       1:08:43    4:18   12:11
    5   216 Kerry Winkler             Interlochen       1:08:43    0:00   12:11

BEG WOMEN 35+
Place No.   Name                      Town              Time    Tm Dif  Tot Dif
===== ===== ========================= ================= ======= ======= =======

DISQUALIFIED
Place No.   Name                      Town              Time
===== ===== ========================= ================= =======
    1   134 John Green                Bellevue          1:13:02
    2    35 Kate Hogan                Cedar             2:03:56
    3    22 Sam Peck                  Traverse City     2:10:15